Najczęściej zadawane pytania

Jeśli masz pytania dotyczące świadczonych przeze mnie usług, to zajrzyj do poniższej listy. Znajdziesz tu odpowiedzi na najczęściej powtarzającej się pytania.

1. Wiadomość o zatrzymaniu, co teraz?
Pierwsze chwile po zatrzymaniu są przeważnie decydujące, dlatego należy działać szybko. Policja lub urząd celny wiedzą, że zatrzymany jest zdenerwowany, wystraszony, zagubiony w obcym kraju, przeważnie nie zna języka niemieckiego, nie zna swoich praw, brakuje mu wsparcia adwokata, boi się aresztowania niestety często to wykorzystują.Te okoliczności przyczyniają się do nieroztropnych zeznań i decyzji zatrzymanego, które negatywnie rzutują na jego dalsze postępowanie karne.Dlatego obecność adwokata, lub przynajmniej jego kontakt z policją w tych pierwszych chwilach jest konieczna, aby wyhamować zapał urzędnikόw i powstrzymać klienta przed popełnianiem błędów, które mu zaszkodzą i dać mu poczucie wsparcia i ochrony.Nie należy więc zwlekać i po otrzymaniu takiej informacji radzę bezzwłocznie skontaktować się z adwokatem, aby ten miał szansę jak najszybciej nawiązać kontakt z zatrzymanym.
2. Co po zatrzymaniu?
Gdy osoba zostaje zatrzymana, trafia najpierw na komisariat, gdzie wykonywane są pierwsze czynności, a więc odebranie odciskόw palcy, przesłuchanie, pisanie raportu policyjnego o okolicznościach zatrzymania i przedstawieniu materiałόw dowodowych. Często też następuje prόba odebrania DNA, choć mało ktόry zatrzymany wie, że bez jego zgody tego robić nie wolno.Po tych czynnościach dokumenty przekazywane są do prokuratury, ktόra decyduje o tym, czy zatrzymanego zwolnić, czy też doprowadzić do sędziego. Jeżeli prokuratura zdecyduje się na doprowadzenie do sędziego, składa wniosek o wydanie nakazu aresztowania i policja doprowadza zatrzymanego do sędziego. Tam zapada ostateczna decyzja o areszcie lub zwolnieniu.Jeżeli sąd wyda nakaz aresztowania, zatrzymany zostaje przewieziony do najbliższego aresztu.
3. Co po aresztowaniu?
Gdy zatrzymany trafia do aresztu, przechodzi pewne procedury administracyjne oraz wstępne badania lekarskie po czym trafia do przydzielonej mu celi.
4. Jak długo może trwać areszt?
Okres aresztu trwa generalnie 6 miesięcy. Tylko sąd apelacyjny może przedłużyć ten okres na wniosek prokuratury. Wniosek ten musi być uzasadniony. Prokuratura musi wykazać z jakich powodόw nie była w stanie sporządzić aktu oskarżenia i przekazać go do sądu na tyle wcześnie, aby sąd zdążył przeprowadzić pierwszą rozprawę w tym okresie. Wnioski takie składane są rzadko i przeważnie w obszernych postępowaniach, ktόre wymagają wyjątkowo dużego nakładu pracy w śledztwie.
5. Co robi adwokat w okresie aresztu?
Oczywiście po pierwsze prόbuje wydostać klienta z aresztu. Jeśli są ku temu przesłanki kontaktuje się z rodziną, gromadzi potrzebne mu dokumenty, aby przygotować wniosek o warunkowe zwolnienie np. za kaucją, składa zażalenia, aby zlikwidować niekorzystne dla klienta decyzje sądu lub prokuratury, wnioski o pozwolenie na wizytę rodziny, pozwolenia na telefonowanie z członkami rodziny, omawia zawartość akt sprawy z klientem, przygotowuje wspόlnie z klientem linię obrony i w końcu informuje rodzinę za zgodą klienta o postępie sprawy.To oczywiście tylko ogόlny zakres czynności, gdyż każda sprawa jest inna i w związku z tym wymaga innych czynności.
6. Czy mogę przekazać aresztowanemu pieniądze?
Tak, można wykonać przelew bankowy bezpośrednio do aresztu i aresztowany może z tych środkόw finansowych korzystać.Informacje potrzebne do przelewu rodzina uzyska z mojej kancelarii.
7. Czy mogę odwiedzić aresztowanego?
Tak, po otrzymaniu zgody na widzenie z prokuratury lub sądu i ustaleniu terminu wizyty w areszcie jest to możliwe.Oczywiście pomagamy w uzyskaniu takiej zgody i ustalamy odpowiedni termin.
8. Czy mogę zadzwonić do aresztowanego?
Nie, tylko aresztowany może dzwonić, jeżeli uzyska odpowiednie pozwolenie z prokuratury lub sądu i ma środki finansowe na opłaty telefonu.Oczywiście składam odpowiednie wnioski, aby umożliwić klientowi taki kontakt z rodziną.
9. Jak zrobic przelew do aresztu w Berlinie Moabit?
Przelew wykunujemy na nastepujace konto: JVA Moabit, Alt Moabit 12A, 10559 Berlin IBAN: DE81100100100007277101 BIC/SWIFT: PBNKDEFF Jako tytul wplaty podajemy koniecznie imie, nazwisko i date urodzenia osadzonego
10. Jak zrobic przelew do aresztu w Cottbus?
Przelew robimy na nastepujace konto: JVA Cottbus Dissenchen, Oststrasse 2, 03052 Cottbus IBAN: DE70180500000190022850 BIC/SWIFT: WELADED1CBN Jako tytul wplaty koniecznie wpisac imie, nazwisko i date urodzenia osadzonego
11. Jak zrobic przelew do aresztu w Wriezen?
Przelew wysylamy na nastepujace konto: JVA Wriezen, Schulzendorfer Strasse 1, 16269 Wriezen IBAN: DE43170540403400897530 BIC/SWIFT: WELADED1MOL Jako tytul wplaty podajemy koniecznie imie, nazwisko oraz date urodzenia osadzonego
12. Jak zrobic przelew do aresztu w Wulkow?
Przelew wysylamy na nastepujace konto: JVA Wulkow, Ausbau 8, 16835 Neuruppin IBAN: DE18160502021730026946 BIC/SWIFT: WELADED1OPR Jako tytul wplaty püodajemy koniecznie imie, nazwisko oraz date urodzenia osadzonego.
Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Plików Cookies    ×